niedziela, 06 maja 2012
Podsumowanie I rundy play off w TBL.

Mecze, których prędko nie zapomnimy:

1. Trefl Sopot - Śląsk Wrocław (78:86) czyli zimny prysznic dla sopocian na starcie play offs.

2. Czarni Słupsk - Zastal Zielona Góra (77:78) czyli Piotr Stelmach wyrywa wygraną gospodarzom.

3. AZS Koszalin - Asseco Prokom (87:72) czyli wygrana zespołu Andreja Urlepa po wielce nieprzyjemnych okolicznościach i napaści kibiców koszalińskiej Gwardii.

Gracze na topie: 

1. John Turek - praktycznie w pojedynkę przesądził o losach finałowej potyczki Trefla.  Jego 29pkt i 90% skuteczność z gry 11-13 załatwiła sprawę awansu sopocianom. Amerykanin, który będzie się ubiegał o polski paszport mocno ogrywał Aleksandera Mladenovica i nie pozostawił cienia wątpliwości, kto jest najlepszym centrem w lidze.

2. David Jackson - dwa spotkania - drugie we Włocławku i ostatnie w Zgorzelcu - pokazały, że DJ jest ciągle liderem na obwodzie wicemistrzów Polski. 19 i 26pkt przy wysokiej skuteczności dały awans Turowa nad wyżej notowanym Anwilem. Jego mocną stroną jest również defensywa i nacisk w obronie na Krzysztofa Szubargę lub Dardana Berishę był widoczny przez większość serii.

3. Uros Mirković - na początku sezonu, za kadencji Tomasza Jankowskiego grywał mało, a trener częściej stawiał na Piotra Stelmacha. Dziś ciężko sobie jednak wyobrazić Zastal bez brązowego medalisty MP oraz zdobywcy Pucharu Polski z Polpharmą. Jego doświadczenie jest niemal bezcenne w play off a jego przysłowiowa brudna robota dała wygraną serię Zastalu z Czarnymi. Blisko 11pkt na mecz i niemal 7 zbiórek robi wrażenie i może okazać się niezwykle przydatne w walce z podkoszowymi Asseco Prokomu.

Trenerzy na topie:

1. Karlis Muiznieks - uratował mocno zagrożoną po trzech spotkaniach serii ze Śląskiem posadę, wydłużając swoją rotację w składzie, wprowadzając do piątki Jermaine'a Malleta oraz zmuszając swoich graczy do większego wysiłku w defensywie.

2. Jacek Winnicki - załagodził swoje konflikty z Ronaldem Moorem oraz Konradem Wysockim a przez to poprawił atmosferę w zespole. Turów znów dziś wygląda na pretendenta do tytułu po ograniu wyżej rozstawionego Anwilu.

3. Miodrag Rajković - mimo, że zaczął już wakacje to zostanie w pamięci kibiców jako ten, który potrafi skleić dobrze rozumiejącą się drużynę z wielkim sercem do gry za naprawdę niewielkie pieniądze. We Wrocławiu już zastanawiają się czy trener zostanie w Śląsku na kolejny sezon.

Gracze na flopie: 

1. Walter Hodge - jego obsceniczny gest i wyciągnięty w kierunku kibiców środkowy palec na długo zapamięta koszykarska Polska. Hodge nie prezentował się jak MVP ligi i przegrywał rywalizację ze Stanley'em Burrellem. Zobaczymy jak poradzi sobie z presją i w starciu z Mistrzami Polski?

2. Darnell Hinson - mógł być bohaterem serii Czarni - Zastal, ale jego najważniejszy i wykonywany z czystej pozycji rzut za trzy punkty nie doszedł do celu. Pomimo solidnego sezonu oraz awansu sportowego z Polonii do Czarnych pozostał niedosyt w perspektywie tego gracza..

3. George Reese - weteran polskich parkietów nie wrócił do wysokiej formy po całkiem niedawno przebytej kontuzji. Tak naprawdę to w jednym, czwartym spotkaniu AZS-u zagrał jak na lidera przystało (18pkt). W innych spotkaniach miał problemy ze skutecznością (2-4-10) czy faulami (4-5-4) i nie nawiązał tak wyrównanej walki z Donatasem Motiejunasem jak życzyłby sobie trener Urlep. Sukces koszalinian był blisko, ale zabrakło tej przysłowiowej kropki nad 'i'.

Trenerzy na flopie:

1. Dainius Adomiatis - może się mylę, ale wydaje mi się, że po serii porażek z Anwilem - 6 oraz niemocy w drugiej fazie sezonu - 7 przegranych z rzędu, czas drugiego wg ocen kolegów po fachu, szkoleniowca PLK dobiegł końca w Słupsku. Litwin zbudował bardzo podobną drużynę jak przed rokiem, wymieniając niektóre elementy jej, ale sukcesu i medalu nie udało się powtórzyć.

2. Krzysztof Szablowski - niestety nie sprawił cudu we Włocławku i już dziś wieść niesie, że Anwil poszukuje nowego, pierwszego. Na usprawiedliwienie trzeba dodać, iż nie on dobierał zawodników a trener Mutapcić i nie miał dużego pola manewru na pozycjach podkoszowych przy urazie Seida Hajrića. Na Kujawach niestety takich wysokich porażek jak w drugim meczu z Turowem, szybko się nie zapomina. A przewagę własnego parkietu trzeba po prostu wykorzystywać.

3. Mihailo Uvalin - ktoś powie: przecież awansował dalej! Jednak jego zachowanie i prowokacja w stosunku do Dainiusa Adomaitisa pozostanie w pamięci, również jak i w przypadku Hodge'a, niejednego fana basketu w naszym kraju. Pewnych rzeczy po prostu nie wypada mówić i robić osobom publicznym. Zobaczymy jak sobie poradzi z ciśnieniem w starciu z Asseco Prokomem?

Drużyna pierwszej rundy: Turów Zgorzelec, za wygranie serii jako niżej notowany i powrót do grona faworytów po 3-1.

Piątka polskich graczy: Robert Skibniewski - Łukasz Wiśniewski - Michał Chyliński - Piotr Stelmach - Filip Dylewicz

Najlepsza piątka I rundy P.O.: Stanley Burrell - David Jackson - Donatas Motiejunas - Filip Dylewicz - John Turek

sobota, 05 maja 2012
Mocne akcenty naszych w pierwszej rundzie play offs.

Pierwszą fazę play offs i ćwierćfinały mamy już za sobą. Nie brakowało niespodzianek, nie zabrakło wyrównanych spotkań z dogrywkami, również mamy za sobą solidne i godne uwagi występy naszych reprezentantów. Poniżej prezentuję Wam piątkę naszych najlepszych kadrowiczów z których sporą część ujrzymy w półfinałach, podczas walki o medale. Każdemu z wyróżnionych nadałem jakiś przydomek by podkreślić ich wkład w losy drużyny. Oto polscy bohaterowie pierwszej fazy play offs:

1. Lider z prawdziwego zdarzenia: Filip Dylewicz (Trefl Sopot)

Amerykanie mówią o takim graczu go-to-guy co w wolnym tłumaczeniu znaczy, że na nim możemy polegać podczas najważniejszych fragmentów spotkania, kiedy ważą się losy wyniku, a on nie zawiedzie naszych oczekiwań. Można postawić na niego w ciemno, dograć mu piłkę w strefę podkoszową i ten gracz dokona egzekucji. Tym kimś był właśnie popularny Dylu, ogrywający podkoszowych Śląska i niedawnego kolegę z drużyny Adama Wójcika. 16.2pkt oraz 5.4 zb dały mu pozycje w top10 play offs obu kategorii. Następny przystanek Filipa to konfrontacja z Turowem oraz Danielem Kickertem. W sezonie zasadniczym jego team nie miał problemu z regularnym ogrywaniem zgorzelczan, jak będzie teraz?

2. Człowiek orkiestra: Robert Skibniewski (Śląsk Wrocław)

Rozgrywający Miodraga Rajkovića nie dostał nawet głosu podczas wyboru najlepszego Polaka w lidze po II fazach sezonu zasadniczego, choć każdy sobie zdaje sprawę, iż team z Dolnego Śląska nie istnieje bez niego na boisku. Skiba w konfrontacji z Łukaszem Koszarkiem wypadał dużo lepiej, windując swoją średnią do 14pkt (10 pozycja w play offs) oraz podwyższając swoją liczbę zbiórek (3.2). Do wysokiej liczby asyst lider Śląska zdołał nas już przyzwyczaić (6.0). W konfrontacji z Treflem Robert trafił też najwięcej rzutów za trzy punkty spośród wszystkich graczy biorących udział w pięcio-meczowym serialu - 12. Tylko Piotr Pamuła (13) trafił od niego więcej trójek w pierwszej rundzie P.O. W pamięci fanów Śląska playmaker zostanie na dłużej dzięki osiągnięciom bliskim triple double; podczas 3 meczu zanotował on 11pkt, 9as i 7zb.

3. Cichy bohater: Piotr Stelmach (Zastal Zielona Góra)

Poprzez kontuzję stracił on miejsce w pierwszej piątce kosztem Urosa Mirkovića. 7.2pkt oraz 3.2 zbiórki na mecz też nie powalają na kolana fanów basketu..ALE! O takim graczu jak Stelmach mówi się silent killer czyli cichy zabójca. W słynnym już meczu numer 4, z nożem na gardle, bohater Zielonej Góry stanął na wysokości zadania i wytrzymał próbę największych nerwów. Dostał piłkę na 7 metrze, i w 4 sekundy wyrwał wygraną ze szponów Czarnych Panter, decydując się na solowe i skuteczne wejście pod kosz. Kto wie czy dzięki jego akcji nie zdobędzie medalu Mistrzostw Polski?

4. Bohater drugiego planu: Łukasz Wiśniewski (Trefl Sopot)

Fantastyczną pracę w obronie na Robercie Skibniewskim (patrz mecze 4 i 5) wykonał kolega reprezentacyjny (również z czasów ich wspólnej gry dla Polpaku Świecie) obrońca Karlisa Muiznieksa. Wiśniewski wg mojej opinii był numer jeden defensorem na obwodzie podczas dwóch faz sezonu zasadniczego, a wraz ze swoim postępem, udowodnił te umiejętności z play offs. Ponadto, dzięki wielkiej pracy na treningach, wrócił on do swojej wysokiej formy rzutowej z pierwszej części sezonu i w kluczowym piątym meczu ze Śląskiem trafił Łukasz 3 trójki w drugiej kwarcie meczu, a w sumie 4. Tym samym dołożył on dużą cegłę do wygranej Trefla oraz udanie zastąpił częściej pilnowanego Jermaine'a Malletta, bohatera meczu nr4.

5. Wychodzący z cienia: Michał Chyliński

Wydawało się, że to Krzysztof Szubarga i Dardan Berisha mogą stać się bohaterami serii Anwil - Turów. To jednak wracający do wysokiej formy, ex obrońca reprezentacji grał najrówniej. Podczas dwóch ostatnich spotkań zaliczył ponad 60% skuteczność przy próbach z pola gry, nie popełniał praktycznie strat, wymuszał faule przeciwka i był w przysłowiowym gazie. Teoretycznie, bez wyraźnego udziału Michała (16 i 13pkt) nie byłoby dziś Turowa w drugiej z rzędu walce o medale. Dziś trzeba podkreślić również, iż Daniel Kickert, David Jackson i Konrad Wysocki to nie tylko atuty Turowa. Jest też tam mocny, polski akcent i za to należy się szacunek 26-letniemu, wracającemu po poważnej kontuzji, graczowi.

czwartek, 21 kwietnia 2011
Turów pokazał zęby i wyrównał stan rywalizacji

Inne oblicze ekipy ze Zgorzelca, remis 2-2

Trefl Sopot - PGE Turów Zgorzelec
(14:25, 19:20, 19:16, 30:30)

82:91

Trefl: Adam Waczyński 17, Filip Dylewicz 17, Giedrius Gustas 14, Lawrence Kinnard 10, Paweł Kikowski 8, Dragan Ceranić 8, Slobodan Ljubotina 5, Marcin Stefański 3, Lorinza Harrington 0, Paweł Malesa 0.

Turów: Torey Thomas 22, Konrad Wysocki 19, Marko Brkić 15, Daniel Kicker 11, David Jackson 10, Bartosz Bochno 9, Robert Tomaszek 5, Michael Kuebler 0.

MVP spotkania: Torey Thomas i Konrad Wysocki wspólnie. Amerykanin odnotował 22pkt/6zb/4as a Niemiec popisał się dubletem na poziomie 19pkt/10zb.

Ponadto warto odnotować przebudzenie Marko Brkića (15pkt,6zb i 4x3 pkt)

Wyraźnie zawiedli: Lorinza Harrington ( 0/4 z gry i bez punktów w 20 minut gry ), Paweł Kikowski ( 2/6 z gry, 5 fauli i 4 straty ) oraz Marcin Stefanski ( bez zbiórki w 14 minut )

 Liczby spotkania: 29 fauli po stronie Trefla, zamienione na 27 punktów z linii rzutów wolnych przez Turów.  Dla porównania Turów popełnił 24 przewinienia a gospodarze uzyskali 14 oczek po osobistych.

Zgorzelczanie również zdominowali walkę na tablicach 36-27. Zbiórek mocno zabrakło miejscowym w odniesieniu w kolejnej wygranej..

 Kolejne półfinałowe potyczki w TBL, już po świętach tj. w środę w Gdyni i w czwartek w Zgorzelcu.

 

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 32
Nasz Kosz Enbiej.pl - NBA, koszykówka blog Czwarta Kwarta - to co najważniejsze o NBA blogi Blogi SportoweBlogi Sportowe Najlepsze Sportowe Blogi